LOGO
TED KARABÜK KOLEJİ
Okunası Kitaplar
Saatleri Ayarlama Entsütüsü

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ (AHMET HAMDİ TANPINAR)

Hayri İrdal on yaşındayken dayısı ona bir saat hediye eder. Bu saat onu çok etkiler. Saatlerle uğraşmak Hayri’de bir tutku haline gelir. Bu yüzden bir saatçiye çırak olur. Ustası Nuri Efendi sıradan bir saatçi değildir. Nuri Efendi cami saatlerini ayarlamakla görevli kişilerin bulunduğu kurumda memurdur. Hayri, ustasına hayrandır; onun yanında bıkmadan, yorulmadan çalışır. I. Dünya Savaşı çıkınca dört yıl askerlik yapar. İstanbul’a dönünce Emine adlı biriyle evlendirilir. Aradan yıllar geçer, karısı ölür. Karşılaştığı her fırsatı değerlendirmeyi bilen bir düzenci olan Halit Ayarcı ile karşılaşır.Bu adam Hayri İrdal’ın saatlere olan merakından yararlanmak için birlikte “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” kurmayı teklif eder ve kurarlar.

Enstitü az zamanda gelişip genişler. Yabancı ülkelere bile açılırlar. Hayri çok mutludur. Hayri, Selma Hanımla ikinci evliliğini yapar. Selma Hanım onu arkadaşlarıyla aldatır. Doğan çocuk Halit Ayarcı’nın tıpkısıdır. Ama saf kalpli olan Hayri bunu Halit Ayarcı’yı karıkoca çok sevmelerine bağlamıştır. Enstitüde işler kötüye gitmeye başlar. Amerika’dan getirilen uzmanlar yaptıkları inceleme sonucunda bu kurumun gereksiz olduğu raporunu verirler. Hükümet enstitünün kapatılması için bir kurulun oluşturulmasına karar verir. Halit Ayarcı uyanıklığıyla bu kurulda enstitüde çalışanların görevlendirilmesini sağlar. Böylece enstitü kapatılmaktan kurtulur.

Bir trafik kazasında Halit Ayarcı ölür. Hayri bu olaya çok üzülür.

Ve onun anısına bu kitabı yazar…

Ateşten Gömlek

ATEŞTEN GÖMLEK(HALİDE EDİP ADIVAR)

    İzmir’in işgalinde Yunanlıların,kocasını ve oğlunu öldürmeleri üzerine önce İstanbul’a gelen ve sahip olduğu Türklük duygusu ve mücadele azmiyle İstanbullu gençlerin bilinçlenmesini sağlayan Ayşe’nin yarattığı heyecana kapılan subaylar AnadoluYa geçerler. Çeteler düşmanla savaşıyorlardır. Bu savaşta Ayşe hasta bakıcı Peyami ise çeviricidir.

    Ayşe kendisini seven ve evlenme teklifi eden İhsan’a cevabını İzmir alındıktan sonra vereceğini söyler. Peyami , Ayşe’ye olan aşkını açıklayamamaktadır. Cephede İhsan şehit düşer, ayşe de ileri hatlara giderek orada can verir. Peyami ise kafasına yediği kurşunla hastahanede ölür. Peyami’nin ölümünden sonra doktorlar onun notlarını araştırarak Ayşe adında birisinin kolorduda görev yapmadığını ve İhsan isminde birinin de alay komutanı olmadığını fark etmişlerdir…

Hayvan Çiftliği

HAYVAN ÇİFTLİĞİ(GEORGE ORWELL)

George Orwell’ın kasım 1943’te yazmaya başlayıp şubat 1944’te bitirdiği Hayvan Çiftliği’nde baş kahramanlar hayvanlardır ve kitabın isminin altında “Bir Peri Masalı” yazmasına rağmen bu kitap politik bir taşlamadır. Kitapta yer alan belli başlı hayvanların (Napoleon isimli domuz gibi), yazarın yaşadığı dönemdeki ünlü siyasi kişileri temsil ettiği açık açık belli oluyor..

    Öncelikle Orwell, kitapta komünizmi eleştirmiş. Kitabın konusuna göre, önceden insanlar tarafından yönetilen çiftlik, hayvanların isyan etmesiyle hayvanlar tarafından yönetilmeye başlanıyor. Yazar kitapta, çarlık halindeki Rusya’nın haliyle, devrimden sonraki Rusya’nın halini eleştirisel-masalsı-mizahi bir yolla anlatıyor. Masalsı diyorum ama bir çocuk kitabı değil bu kitap, tam tersine dediğim gibi bir politik taşlama. Ayrıca mizahi dedim ama daha çok trajik de denilebilir.

    Tabi komünizmi eleştirirken o dönemdeki diğer ülkelerin yönetimlerini de eleştirmeden geçemiyor Orwell. Kitapta yer alan diğer çiftlikler ile başka ülkeleri kast ediyor.Ve bu kitabı mutlaka okumalısınız…

Kalkın Kalkınalım

Prof. Dr. Elif Çepni'nin farklı bir anlatım tarzı ve çarpıcı örneklerle kaleme aldığı "Kalkın Kalkınalım" Türkiye'de yaşam kalitesinin yükselmesi için neler yapılabileceği, dünyada başarılı olmuş ülkelerin neler yaptığı, tamemen ekonomik göstergelerle odaklanıp sosyal göstergeleri ihmal etmenin ne gibi sonuçlar doğuracağını somut örnek ve verilerle anlatan bir kitap...

Kitapta doktor başına düşen hasta sayısından 5 yaşın altındaki çocuklarda ölüm oranına, parlementodaki bayan milletvekili oranından kadın-erkek eşitliği endeksine, kayıt dışı ekonominin büyüklüğünden rüşvet ve yolsuzluk endeksine kadar her konuya yer verilmektedir.

Çıtır Çıtır Felsefe Serisi

Çocuklara hayatı kavramanın ipuçlarını veren kitap serisi, aileler ve öğretmenler için renkli bir kaynak.

 • Güzellik ve Çirkinlik
 • Doğa ve Kirlilik
 • Savaş ve Barış
 • Özgür Olan ve Olmayan
 • Öykü Öykü Gezen Kedi
 • Oğlanlar ve Kızlar
 • Mutluluk ve Mutsuzluk
 • Liderler ve Diğerleri
 • Adalet ve Haksızlık
 • Bildiklerimiz ve Bilmediklerimiz
 • Cesaret ve Korku
 • İyi ve Kötü
 • Haklar ve Ödevler
 • Ben ve Başkaları
 • Yaşam ve Ölüm
 • Beden ve Akıl
 • Zaman Çok ve Zaman Yok
 • Yalan Söylersem Ne Olur
 • Okula Gitmezsem Ne Olur
 • Bal Gibi Felsefe - Kurallara Uymazsam Ne Olur
Her Şey Seninle Başlar

Her Şey Seninle Başlar, bir sosyal başarı kitabıdır. Kitabın içinde yerel ve evrensel örneklerle, başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmanın nasıl öğrenilebileceği anlatılıyor. 

Kitabın temelindeki soru şu: Neden başarısızız, nasıl daha başarılı olabiliriz? 

Kitap Türkiyede kendini geliştirme bilincini yaygınlaştırmayı ve kişisel gelişimin saygınlığını artırmayı amaçlıyor. 

Her Şey Seninle Başlar

Anne babaların ısrarlı isteği üzerine hazırlanan kitapta Sekman, çocuklara başarısızlık korkusunu yenmek ve özgüveni artırmak için yapılması gerekenleri öykülerle anlattı, Sinem Kobal da fotoğraflarıyla fikirleri "canlandırdı"!

 Türkiye'de ilk defa yapılan bu "film gibi kitap"  denemesiyle, hem anne babaların "yararlı" bulduğu hem de çocukların "eğlenerek öğrendiği" bir çalışma ortaya çıktı.

Her Şey Beyinde Başlar

"Beynin nasıl çalışır, nasıl daha iyi çalıştırılır" konusunu anlatıyor. Alt başlığı, "aklınızı başınıza toplama kılavuzu!"

Kapak tasarımı Emrah Yücel tarafından yapılan kitap, ALFA yayınları tarafından 100.000 adetlik ilk baskıyla yayınlandı. 

İnsan beyninin gücünü ve gizemini anlatan kitap, "aklını başına toplamak ve hayatını 'baş'tan aşağı değiştirmek" isteyenler için...

Bin Muhteşem Güneş

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan'ın Khaled Hosseini'de yaşadığı gibi…

Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı'yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini'nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden…

Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar…

Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem.

Bin Muhteşem Güneş, kelimenin tam anlamıyla "beklenen" bir roman...
Evrenden Torpilim Var

Siz hiç 150 kilo oldunuz mu? Sizin hiç yabancı bir ülkede bavulunuzu kaybettiğiniz, sabahları mısır gevreğine bira döküp hayatta kalırken günlerce tek kelime bile konuşmadığınız, dayak yedikten sonra girdiğiniz komadan bir gözünüzü kaybetmiş olarak çıkıp tekrar parklara döndüğünüz, annenizi kaybettikten sonra hapiste yatarken babanızı kaybettiğiniz oldu mu?

Benim oldu.

Peki ya sonra o yabancı ülkenin dilinde şakır şakır konuşup hatta seslendirme yönetmenliği bile yaptığınız, o ülkedeki filmlerde başrol oynadığınız, 70 kilo verip filinta gibi olduğunuz, yeni ve mutlu bir hayat kurduğunuz, elinizi attığınız her işi altın yumurtlayan tavuğa çevirdiğiniz, her saniyenizi gülümseyerek geçirdiğiniz, hayatta istediğiniz her şeyi elde etmeye başladığınız oldu mu?

Benim oldu.
Nasıl mı?
Gelin anlatayım...
Masumiyet Müzesi

"Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum." Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk'un üzerinde altı yıldır çalıştığı harikulade aşk romanı bu sözlerle başlıyor... Masumiyet Müzesi'ni okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizin derinden etkilendiğini ve kitabın rengârenk dünyasından hiç ayrılmak istemediğinizi göreceksiniz. 1975'te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun'un hikâyesi; hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, elinizden bırakamayacağınız ve yeniden okuyacağınız kitaplardan biri olacak. Ülkemizde ve dünyada milyonlarca okurun sevgi ve hayranlığını kazanmış olan, kitapları elli sekiz dile çevrilen ve her yeni romanı büyük bir merakla bütün dünyada beklenen Pamuk, okurlarına unutulmaz rüyalar gibi, akıllardan hiç çıkmayacak sarsıcı bir hikâye anlatıyor.
Semerkant

"Titanic'te Rubaiyat! Doğu'nun çiçeği Batı'nın Çiçekliğinde! Ey Hayyam! Yaşadığımız şu güzel anı görebilseydim!"

Amin Maalouf, "Afrikalı Leo"dan (YKY, 1993) sonra bu kez Doğu'ya, İran'a bakıyor. Ömer Hayyam'ın Rubaiyat'ının çevresinde dönen içiçe iki öykü... 1072 yılında, Hayyam'ın Semerkant'ında başlayan ve 1912'de Atlantik'te bit(mey)en bir serüven... Bir elyazmasının yazılışının ve yüzlerce yıl sonra okunurken onun ve İran'ın tarihinin de okunuşunun öyküsü/tarihi..
Uçurtma Avcısı

Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...
Geleceği İnşa Edecek Beş Zihin

Gelecekte bazı yetenekler zorunluluk haline gelecektir. Bunlara siz de sahip olmak istiyorsanız adım atmanın zamanı geldi. Harekete geçmeye hazır mısınız?

Çok büyük değişimlerin gerçekleştiği bir çağda yaşıyoruz. Küreselleşme, bilginin sınırsız artışı, bilim ve teknolojinin her alanda üstünlüğü, medeniyetler çatışması… Bu değişimler okulda ve iş dünyasında yeni öğrenme ve düşünme tarzları gerektiriyor. Ünlü psikolog Howard Gardner, Geleceği İnşa Edecek Beş Zihin'de önümüzdeki yıllarda çok önemli hale gelecek bilişsel yetenekleri tanıtıyor, açıklıyor ve onları edinmenin yollarını gösteriyor: disiplinli zihin, sentezci zihin, yaratıcı zihin, saygılı zihin ve etik zihin.

Kendini bu yeteneklerle donatanlar, gelecek iyi ya da kötü her ne getiriyorsa onunla başa çıkmaya hazır olacaklardır.
Aktif Öğrenme

Bu kitabın amacı, çağımızın en popüler öğretim modelinin, aktif öğrenmenin, doğru anlaşılıp doğru uygulanmasına, ezberciliğin önlenmesine ve eğitimde niteliğin artırılmasına katkıda bulunmaktır. Aktif öğrenme, eğitim sistemimiz ve çocuklarımızın geleceği için bir umuttur. Bu kitapta, öğrenenlerin çok yönlü gelişmesini sağlayan kullanışlı, ekonomik yüzlerce teknik sunulmaktadır. Şimdi aktif öğrenmeyi öğrenmenin ve gereği gibi uygulamanın zamanıdır. Böylece yalnızca çocuklarımızın ne kadar hızlı geliştiğini, nasıl yaşam boyu öğrenen bireylere dönüştüğünü gözlemekle kalmayıp, aynı zamanda, öğrenme-öğretme süreçlerinin içindeki güzellikleri keşfedip öğretme işinin doyumsuz tadına varabiliriz.
Başarmak Elimizde

Başarısızlık kader değildir. Başarısızlığın en önemli nedenleri de zeka düşüklüğü ya da tembellik değil, çalışırken ve öğrenirken stratejik davranmamamızda. Stratejiler, öğrenme kapasitemizi etkilice kullanmamıza ve artırmamıza, daha kolay öğrenmemize ve hatırlamamıza, öğrenmeyi istememize ve sınav başarımızı yükseltmemize yardım eder.

Başarmak için ne yapacağımızı bilemediğimiz zamanlarda ne yapacağımızı söyler. Araştırmalar, strateji kullanımının öğretilmesiyle başarısızlığın ortadan kalktığını kanıtlamıştır. Bu kitapta, etkili çalışmayı ve öğrenmeyi kolaylaştıran, sınav başarısını artıran yüzlerce strateji sunulmaktadır. Bu stratejilerin öğrenenlerce yaşam boyu kullanılması umulmaktadır. Bu nedenle, kitabın içeriğinin bilimselliğine ve en son yenilikleri yansıtmasına özen gösterilmiştir.

Şimdi başarısızlığın ve umutsuzluğun değil, başarmanın zamanıdır. Biz zaten bebekken bile birçok karmaşık öğrenmeyi gerçekleştirmedik mi? Bugün, bugüne kadarki yaşamımızın son, bundan sonraki yaşamımızın ilk günüdür. Öyleyse hiç geç değil. Unutmayalım, başarmak bizim elimizde.
Etkili Öğrenme ve Öğretme

Bu kitabın amacı, etkili öğrenme ve öğretme konusundaki yeniliklerin kapsamlı bir biçimde incelenmesi, etkili öğrenme ve öğretmenin inceliklerinin ortaya konulmasıdır. Etkili öğrenme ve öğretme, eğitimcileri en çok uğraştıran konulardan biri olagelmiş ve bu konuda son otuz-kırk yıl içinde önemli gelişmeler sağlanmıştır. Bu kitapta, bu gelişmelerin; (a) öğrencilerin öğrenme kapasitelerinin ve öğretmen etkililiğinin artırılması, (b) öğrenme-öğretme süreçlerinin ve öğretme yöntemlerinin etkilice uygulanması, (c) öğrenme ve hatırlamanın kolaylaştırılması amacıyla nasıl kullanılacağı açıklanmıştır. Bu bağlamda sunulan ilke ve öneriler ile en karmaşık öğretim sorunları bile kolaylaşmakta, öğretim bir zevk haline gelmektedir.
Aktif Öğrenme Yazıları

Nasıl Yaşanır

"Montaigne okurken aniden kitabı kapatıp şu soruyu kendine sormayan varsa alnını karışlarım: 'Benim hakkımda bu kadar çok şeyi nereden biliyor?" 
-Bernard Levin
The Times -

Montaigne'i çocuklar gibi oyalanmak için ya da hırslı tipler gibi bir şeyler öğrenmek için okuma; hayır, onu yaşamak için oku.
-Gustave Flaubert-

Tutku ve akılla yazılmış muhteşem bir kitap.
-Nick Hornby -

Biz paylaşım sevdalısı sosyal medya çağı insanları için tuhaf gelebilir ama cümle âleme karşı kendinden bahsetme ve böylece başkalarının hayatlarına ayna tutma fikri en baştan beri yoktu. Birilerinin bunu "icat etmesi" gerekti: O kişi bugün "ilk modern insan" ve "bloggerların atası" gibi tanımlarla anılan Rönesans asilzadesi Michel Eyquem de Montaigne'di.

Tür tür insanla nasıl geçinilir, sevilen birinin kaybı nasıl atlatılır, ağlayan komşu nasıl teselli edilir, insan kusurlarıyla nasıl barışır? Ona göre bunların hepsi, yanıt arayan o büyük sorunun türevleriydi: Nasıl yaşanır? Montaigne bu soruya kendi yaşadıklarını ve hissettiklerini yazarak cevap aradı. Ahkâm kesmedi, "şöyle yapmalısınız" demedi. Dürüstçe kendini anlatırken, bize kendimizi anlatmayı başardı, insanlar onu anlamaya çalışırken, kendilerini anladıklarını fark ettiler. Denemeler çıktığı anda bir çoksatan oldu. Pascal'dan Virginia Woolf'a, Nietzsche'den Zweig'e kadar pek çokları onu bir kitaptan çok bir hayat arkadaşı olarak gördü. Dört yüz sene sonra bugün bile dost arayan okurlar tekrar tekrar Denemeler'in sayfalarını ziyaret ediyorlar.

Düşünceleri zamanını aşmış Montaigne'i kendi yaşadığı döneme hapsetmeyi reddeden Sarah Bakewell, kendisine pek çok övgünün yanı sıra Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü'nü de kazandıracak yepyeni bir biyografi formu geliştiriyor; nasıl yaşanır sorusu çerçevesinden, bize hem Montaigne'in iyi yaşamak üzerine fikirlerini, hem onu bu fikirlere ulaştıran hayat öyküsünü, hem de kendinden sonraki nesiller üstündeki etkisini sunuyor.

2010 Ulusal Kitap Eleştirmenleri En İyi Biyografi Ödülü
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 388

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

Cahil Hoca

Felsefenin elması Joseph Jacotot'nun başına düşmüştür: 1818'de sürgünde bir devrimci olan Jacotot Belçika'da Fransız edebiyatı okutmanı olarak yarı-zamanlı bir iş bulur. Tek kelime Fransızca bilmeyen Flamanlara, kendisi de tek kelime Flamanca bilmediği halde hocalık etmek zorundadır... İkidilli bir Fénelon baskısı koşar imdadına; "öğrencileri"nin kendi kendilerine Fransızca ve Telemak'ı öğrenmelerine kılavuzluk eder. İnsanın bilmediğini de öğretebileceğini gösteren bu tuhaf deneyin sezdirdiği kaçınılmaz sonucu anlamakta hiç gecikmez Jacotot: Bilen ile bilmeyenin, öğreten ile öğrenenin, kol emekçisi ile zihin emekçisinin, kısacası zekâların eşitliği.
Bu şaşırtıcı hikâyeyi ve Jacotot'nun felsefesini anlatan Jacques Rancière hem eğitim üzerine çok özgün bir düşünce sunuyor hem de zekâların eşitsizliğini ve bilgi hiyerarşisini bahane eden toplumsal eşitsizlik tasavvurlarına önemli eleştiriler getiriyor. "Özgürleştirmeksizin eğiten aptallaştırır," diyen Cahil Hoca, eğitimciler ve eğitim sistemi üzerine kafa yoranlar için olduğu kadar siyaset felsefesiyle ilgilenenler için de ufuk açıcı bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2016

Beni Ödülle Cezalandırma

Çocuk Eğitiminde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar! Acaba ödülle ilgili tüm bildiklerimiz yanlış mı?

- Ödül, neden motivasyonu düşürür?
- Ödülle değerler neden öğretilemez?
- Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
- Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
- Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
- Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?

Bunun gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.

Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.

Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.
Dr. Özgür bolat
Eğitim Bilimci

Çocuk ve Edebiyat

Sever’in uzun yıllara dayanan birikimlerini büyük titizlikle bir araya getirdiği; edebiyat yapıtlarının çocuğun gelişim sürecindeki yeri, çocuk edebiyatının temel ögeleri gibi konuları ele alıdığı önemli bir çalışma.

Anne-babaların, akademisyenlerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve çocuk edebiyatına ilgi duyan herkesin yararlanabileceği temel bir kaynak, kılavuz niteliğinde bir kitap.

Çocuk edebiyatıyla ilgili herkesin, bu konuda bilimsel çalışma yapanların, öğretmenlerin ve ilgili bölüm öğrencilerinin yararlanabileceği rehber bir kitap. "Edebiyat bize, sanatçı duyarlılığıyla kurgulanmış bir yaşam sunar. Yaşamımıza yeni anlamlar katar. İnsan ve yaşam gerçekliğini sanatçı duyarlılığıyla kavramamıza, bu gerçekliğe sanatçının penceresinden bakmamıza olanak sağlar." diyen Prof. Dr. Sedat Sever özenle hazırladığı bu kitapta, çocuk edebiyatının karakter, konu, ileti, resim, dil ve anlatım gibi öğelerini somut örneklerle açıklıyor.Sayfa Sayısı:
 224

Şah Sultan

Tutku...
Güzellik...
Aşk ve savaş. Sadece gönüllerin değil alınların, kemiklerin ve gözlerin alev alev yandığı savaş.
Kahramanlarını, Yavuz Sultan Selim'i de Şah İsmail'i de tarihin merdivenlerinde bir basamak aşağı indiren bir basamak yukarı çıkaran savaş.
Çaldıran... 
Şimdi Çaldıran ne 500 yıl geride ne 500 yıl ileride.
Savaş tasında büyücünün gördüğü neydi?
Kızılbaşlık!
Sünnilik!
İktidar hırsı.
Aşkın bir çökelti gibi dondurduğu zaman!
Korku? Ya o?
Yazar biraz da korkuların üstüne gidendir.
Tarih ileriye doğru çözüldükçe ağacın kökleri de görülecektir.
Alevi de Sünni de bağlıdır o köke. Birdir o toprakta.
Gölgeler büyümüşse ışığı değil korkuyu yenmek gerekir.
Karanlık ve kör ışığın egemenliği boğmasın artık nesilleri.
Ve işte bir kez daha aşk!
Şiir kadar iktidar atında rüzgâra ve ateşe doğru yol alan iki hükümdar.
Şah ve Sultan...
Dünya incisi zarif ve asil kadınlar. Yeminlerine bağlı erkekler.
Masal kadar gerçek.
Büyüleyici olduğu kadar umut verici.
Şah&Sultan her cümlesi aşkla okunacak bir kitap.
İskender Pala'dan...


İnce Kapak: 

Sayfa Sayısı: 390

Baskı Yılı: 2016

Sinekli Bakkal

Adıvar’ın bugüne kadar defalarca basılmış, milyonlarca okur tarafından okunmuş ve güncelliğini hiç yitirmemiş romanı Sinekli Bakkal, Türk romanı içerisinde özel bir yere sahip. "Roman," dendiğinde aklımıza gelen ilk kitaplardan biri olan bu yapıtı Selim İleri’nin yazdığı sonsöz eşliğinde sunuyoruz.

Defalarca basılmış, kuşaklardan kuşaklara ulaşabilmiş Sinekli Bakkal, II. Abdülhamid dönemini bir geçmiş zaman dekoru önünde yansıtarak, eskiden yeniye devralınması gereken kültür, sanat ve töre değerleri üzerinde durur. Bir anlamda, yazar ve eseri, tarihi süreklilik arayışı içerisindedirler.


İnce Kapak: 

Sayfa Sayısı: 424

Baskı Yılı: 2016

Okuma Günlüğü

Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne'in Hayatı

Kelimeler Şehri

Okumaya Genel Bir Bakış

Öğretme; Yürekleriyle Öğrensinler

Roman Gibi

TED OKULLARI OKUNACAK KİTAP LİSTESİ

 TED OKULLARI 1-12. SINIF ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK KİTAP LİSTESİ 
 Kitap AdıYazarSınıf
1Sedir YayınlarıDeğerler Eğitimi Seti1. Sınıf
2Masal Otobüsü Düt DütMüjgan Şeyhi1. Sınıf
3Mini Küçük DedektifChristine Nostlinger1. Sınıf
4Kazan DoğurduGamze Alıcı1. Sınıf
5Ufak  İle TefekGörkem Kantar Arsoy1. Sınıf
6Kısa Boyunlu ZürafaGörkem Yeltan1. Sınıf
7Işıkları Seven BöcekGülçin Alpöğe1. Sınıf
8Tekerlekli Çocuk Davide Cali 1. Sınıf
9Küçük KerevitGianni Rodari 1. Sınıf
10Berda Ve GirdamoGionata Bernasconi1. Sınıf
11Akbaba Okula GidiyorPaolo Cometak1. Sınıf
12Pikolo İle Felsefe Öğreniyorum Hikaye SetiMichel Piguemal Thomas Baas1. Sınıf
13Masal MasalAytül Akal1. Sınıf
14Kırmızı ŞemsiyeAytül Akal1. Sınıf
15Korkuluğun KalbiYalvaç Ural1. Sınıf
16Yemeğini Arayan TırtılTülin Kozikoğlu1. Sınıf
17Arkadaşım Pasta  PandaCanan Tan2. Sınıf
18Sevgi YoluCanan Tan2. Sınıf
19Küçük Kara BalıkSamed Behrangi2. Sınıf
20Bir Şeftali Bin ŞeftaliSamed Behrangi2. Sınıf
21Uçurtmam Bulut ŞimdiSevim Ak2. Sınıf
22Elimi Bırakma AnneHamdullah Köseoğlu2. Sınıf
23Penguenler Flüt ÇalamazSevim Ak2. Sınıf
24Her Yönüyle AstronomiKathı Wagner2. Sınıf
25Küçük Kara BalıkSamed Behrengi 2. Sınıf
26Filamingo GünlüğüKoray Avcı Çakman2. Sınıf
27Alçaktan Kar YağarErdal Öz2. Sınıf
28Babam Bir AstronotDeniz Tarsus2. Sınıf
29Kitaplardan Korkan ÇocukSusanna Tamaro2. Sınıf
30Güneşi Bile Tamir Eden AdamBehiç Ak2. Sınıf
31Eyvah KitapMine Sosyal2. Sınıf
32Akvaryumdaki TiyatroBehiç Ak2. Sınıf
33Okyanuslar Ötesine YolculukGülten Dayıoğlu2. Sınıf
34Meraklı Karınca Cimcim'in SerüvenleriBilgin Adalı2. Sınıf
35MeraklıkarıncacimcimyollardaBilgin Adalı2. Sınıf
36BenimbabamsihirbazAytül Akal2. Sınıf
37BabamduymasınAytül Akal2. Sınıf
38BabamınsihirliküresiAytül Akal2. Sınıf
39Sakız SardunyaElif Şafak3. Sınıf
40Çok Hayal Kuran ÇocukŞermin Çarkacı3. Sınıf
41Yaşasın "Ç" Harfi KardeşliğiBehiç Ak3. Sınıf
42Levent Türkiyeyi Geziyorum SerisiMustafa Orakçı3. Sınıf
43Çilekli DondurmaSevim Ak3. Sınıf
44Vanilya Kokulu MektuplarSevim Ak3. Sınıf
45Sevgi Dolu Bir YürekCanan Tan3. Sınıf
46Ormanların ÇocuğuEdith Nesbit3. Sınıf
47Demiryolu ÇocuklarıRudyard Kipling3. Sınıf
48Gümüş PatenlerElizabeth M.Dodge3. Sınıf
49Kayıp DünyaSir Arthur Doyle3. Sınıf
5080 Günde Dünya TuruJules Verne3. Sınıf
51Küçük Endişeler DizisiFanny Toly-Claire Franek3. Sınıf
52Charlie'nin Çikolata Fabrikası Ronld Dahl3. Sınıf
53Leven Dizisi Mustafa Orakçı3. Sınıf
54Şirin DizisiBirsen Ekim Özen 3. Sınıf
55Sen Islık Çalmayı Bilir Misin?Nejdet Neydim3. Sınıf
56KumkurduAsa Lind3. Sınıf
57DahafazlakumkurduAsa Lind3. Sınıf
58Erik ÇekirdeğiTolstoy3. Sınıf
59KralkızınınarmağanıBeatrice Masini 3. Sınıf
60Birşeftali Bin ŞeftaliSamed Behrengi 3. Sınıf
61Sakız Sardunya İle Eğlence GünlüğüElif Şafak4. Sınıf
62101 Atasözü 101 ÖyküSüleyman Bulut4. Sınıf
63Haritada KaybolmakVladimir Tumanow4. Sınıf
64Büyük Atatürk' Ten Küçük ÖykülerSüleyman Bulut4. Sınıf
65Kayıp Kitaplıktaki İskeletMavisel Yener- Aytül Akar4. Sınıf
66MartıRichard  Bach4. Sınıf
67Büyük Atatürkten Küçük Öyküler(1-2)Süleyman Bulut4. Sınıf
68Boyacının PenguenleriRichard-Florence4. Sınıf
69Charli Çikolata FabrikasıRonald Dahl4. Sınıf
70Şeker PortakalıJose  Mauro De Vasconcelos4. Sınıf
71Göğün Mavi KabuğuSelçuk Ceylan4. Sınıf
72Doğa Ve KirlilikJacques Azam4. Sınıf
73Öz Disiplinin ÖnemiAnn Donegan Johnson4. Sınıf
74Kanadımdaki DenizNihan Temiz4. Sınıf
75Memo Dizisi(İki Adet)Fatih Erdoğan4. Sınıf
76İkiyılokultatiliJules Verne4. Sınıf
77KüçükprensAntonie De Saint Exupery4. Sınıf
78Acilarh+ CümleleraranıyorÖzlem Yıldız4. Sınıf
79MomoMichael Ende 4. Sınıf
80DünyanınmerkezineyolculukJules Verne4. Sınıf
81Ballı Çörek KafeteryasıZeynep Cemali5. Sınıf
82Lataşibaİrem Uçar5. Sınıf
83Sokaklardan Bir AliCanan Tan5. Sınıf
84Masal Masal İçindeAhmet Ümit5. Sınıf
85Uçan SınıfEric Kastner5. Sınıf
86On Beş Yaşında Bir KaptanJules Verne5. Sınıf
87Garibin HorozuRıfat Ilgaz5. Sınıf
88Güz MasalıFazıl Hüsnü Dağlarca5. Sınıf
89Define AdasıR.L. Stevenson5. Sınıf
90Bacaksız Kamyon SürücüsüRıfat Ilgaz5. Sınıf
91Atatürk AnlatıyorAdnan Binyazar5. Sınıf
92Bataklığın Kıyısındaki EvYeşim Saygın Armutak5. Sınıf
93Daldaki Kedinin Kırmızı Masalları:Yağmur Yağdıran KediMarcel Ayme5. Sınıf
94ŞimugulaSevgi Saygı5. Sınıf
95Çocuk KalbiEdmondo De Amıcıs5. Sınıf
96Son YaprakO'henry5. Sınıf
97Beyaz Diş Jacklondon5. Sınıf
98Kelile Ve DimmeBeydeba5. Sınıf
99Eyvah Kitap! Mine Soysal5. Sınıf
100Şeker PortakalıJosemauro De Vasconcelos5. Sınıf
101Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi Cemal Süreya 5. Sınıf
102MartıRichard Bach6. Sınıf
103Üç SilahşörlerAlexsander Dumas6. Sınıf
104Uçan SınıfErik Köstner6. Sınıf
105Yalnız EfeÖmer Seyfettin6. Sınıf
106On Beş Türk MasalıAdnan Binyazar6. Sınıf
107Tavuk Suyuna Çorba : Çocukların Yüreğini Isıtacak ÖykülerÇev: Gülder Tümer6. Sınıf
108Büyük Atatürk'ten Küçük ÖykülerSüleyman Bulut6. Sınıf
109Beyaz YeleRene Guillot 6. Sınıf
110MatildaRoald Dahl6. Sınıf
111Mao'nun GizemiGülten Dayıoğlu6. Sınıf
112Eksimus Serüvenleri-1Aslı Tohumcu6. Sınıf
113MomoMichael Ende6. Sınıf
114Süper Gazeteciler-1Aytül Akal6. Sınıf
115İstanbul'u ÇalıyorlarGülsevin Kıral6. Sınıf
116Sol AyağımChristy Brown6. Sınıf
117Küçük PrensAntoıne De Saınt-Exupery6. Sınıf
118Seksen Günde Devr-İ AlemJules Verne6. Sınıf
119Beyaz YeleRene Guillot6. Sınıf
120Çocuk Kalbi Edmondo De Amicis6. Sınıf
121KaşağıÖmer Seyfettin6. Sınıf
122Adada MaceraEnid Blyton7. Sınıf
123MucizeR.J. Palacio7. Sınıf
124Alaycı KuşSusanne Collıns7. Sınıf
125Ateşi YakalamakSusanne Collıns7. Sınıf
126Açlık OyunlarıSusanne Collıns7. Sınıf
127Aritmetik İyi Kuşlar PekiyiCemal Süreya7. Sınıf
128Güneşi UyandıralımJose Mauro De Vasconcelos7. Sınıf
129Kırılan CanlarSunay Akın7. Sınıf
130Hababam SınıfıRıfat Ilgaz7. Sınıf
131Atatürk  Şiirleri AntolojisiBurhan Güneş7. Sınıf
132Eksimus Serüvenleri-2Aslı Tohumcu7. Sınıf
133Gizli BahçeF. Burnett7. Sınıf
134Kardeşim BenimCynthia Lord7. Sınıf
135Hayalet GişeNorton Juster7. Sınıf
136Ölümsüz AileNatalie Babbitt7. Sınıf
137Sol AyağımChrısty Brown7. Sınıf
138SimyacıPaulocoelho7. Sınıf
139MartıRichard Bach7. Sınıf
140Afrikalı LeoAminmaalof7. Sınıf
141Ateşten GömlekHalide Edip 7. Sınıf
142Beyaz Zambaklar ÜlkesindeGrigoriy Petrov8. Sınıf
143ÇocukluğumCengiz Aytmatov8. Sınıf
144Dikkat Kırılacak EşyaSemih Gümüş8. Sınıf
145Ayı BoyamakSemih Gümüş8. Sınıf
146Siyah LaleAlexsander Dumas8. Sınıf
147Üstüme Kar YağıyorPakize Özcan8. Sınıf
148Gelibolu Uzun Beyaz BulutBuket Uzuner8. Sınıf
149Ayı BoyamakSemih Gümüş8. Sınıf
150Kızlarıma MektuplarEmre Kongar8. Sınıf
151Piyango BiletiJules Verne8. Sınıf
152MomoMichael Ende8. Sınıf
153Şimdiki Çocuklar HarikaAziz Nesin8. Sınıf
154Satılan GülüşJames Krüss8. Sınıf
155Hababam SınıfıRıfat Ilgaz8. Sınıf
156Pera Günlükleri-1 Körler ÜlkesiDelal Arya8. Sınıf
157SemaverSait Faik Abasıyanık8. Sınıf
158Gurbet HikâyeleriRefik Halit Karay8. Sınıf
159Sofie’ NindünyasıJosteingaarder8. Sınıf
160PortakalkızJosteingaarder8. Sınıf
161FarelerveinsanlarJohn Steinbeck 8. Sınıf
162İnsan Ne İle YaşarLeo Tolstoy8. Sınıf
163Byebye TürkçeOktay Sinanoğlu8. Sınıf
164Kuyucaklı YusufSabahattin Ali9. Sınıf
165SatrançStefan Zweig9. Sınıf
166Kırmızı PazartesiG. Garcia Marquez9. Sınıf
167SemerkantAmin Maalouf9. Sınıf
168Küçük PrensA. Saint Expury9. Sınıf
169Dokuzuncu Hariciye KoğuşuPeyami Safa9. Sınıf
170Beyaz Gemi Cengiz Aytmatov9. Sınıf
171Üç Anadolu EfsanesiYaşar Kemal9. Sınıf
172Yılkı AtıAbbas Sayar9. Sınıf
173Bir Bilim Adamını RomanıOğuz Atay9. Sınıf
174HikayelerAnton Çehov9. Sınıf
175DönüşümKafka9. Sınıf
176Kumral Ada Mavi TunaBuket Uzuner9. Sınıf
177Benim Gözümden DünyaAlbert Einstain9. Sınıf
178Kuyucaklı YusufSabahattin Ali9. Sınıf
179SeçmehikâyelerÖmer Seyfettin9. Sınıf
180HikâyelerSaitfaik Abasıyanık9. Sınıf
181AğrıdağıefsaneleriYaşar Kemal9. Sınıf
182FarelerveinsanlarJohn Steınback9. Sınıf
183Amok KoşucusuStefan Zweig10. Sınıf
184Afrikalı LeoAmin Maalouf10. Sınıf
185Tehlikeli YayınlarOğuz Atay10. Sınıf
186Bereketli Topraklar ÜzerindeOrhan Kemal10. Sınıf
187DönüşümKafka10. Sınıf
188SemaverSait Faik Abasıyanık10. Sınıf
189Kalpaklılar Samim Kocagöz10. Sınıf
190Küçük AğaTarık Buğra10. Sınıf
191Kiralık Konak Yakup Kadri Karaosmanoğlu10. Sınıf
192Kürk Mantolu MadonnaSabahattin Ali10. Sınıf
193Kardeşimin HikayesiZülfü Livaneli10. Sınıf
194Gazap ÜzümleriJohn Steinbeck10. Sınıf
195Suç Ve CezaDostoyevski10. Sınıf
196Savaş Ve BarışTolstoy10. Sınıf
197Baba EviOrhan Kemal10. Sınıf
198İncememedYahya Kemal10. Sınıf
199SineklibakkalHalide Edip Adıvar10. Sınıf
200AcımakReşat Nuri Güntekin   10. Sınıf
201Şişhane'yeyağmuryağıyorduHaldun Taner10. Sınıf
202Sineklerin TanrısıWilliam Golding11. Sınıf
203Bülbülü ÖldürmekHarper Lee11. Sınıf
204Hayvan ÇiftliğiGeorge Orwel11. Sınıf
205Saatleri Ayarlama EnstütüsüA. Hamdi Tanpınar11. Sınıf
206ÇadorMurathan Mungan11. Sınıf
207SergüzeştSamipaşazade Sezai11. Sınıf
208İhtiyar BalıkçıErnest Hamingway11. Sınıf
209Şu Çılgın TürklerTurgut Özakman11. Sınıf
210Bir Çift YürekMarlie Morgan11. Sınıf
211Tütün Zamanı- ZelişNecati Cumalı11. Sınıf
212YabanYakup Kadri Karaosmanoğlu11. Sınıf
213MemlekethikayeleriR. Halitkaray11. Sınıf
214ÇankayaFalihrifki Atay11. Sınıf
215İkişehrinhikayesiCharles Dıckens11. Sınıf
216Madam BovaryG. Flaubert11. Sınıf
217BenimadımkırmızıOrhan Pamuk11. Sınıf
218Yüzyıllık YalnızlıkG. Garcia Marquez12. Sınıf
219Oscar Nasıl Wilde Oldu?Elliot Engel12. Sınıf
220Kara KitapOrhan Pamuk12. Sınıf
221Puslu Kıtalar Atlasıİhsan Oktay Anar12. Sınıf
222Erguvan KapısıOya Baydar12. Sınıf
223SerenatZülfü Livaneli12. Sınıf
224Saatleri Ayarlama EnstitüsüAhmet Hamdi Tanpınar12. Sınıf
225Kuyucaklı YusufSabahattin Ali12. Sınıf
226Aganta Burina BurinataCevat Şakir Kabaağaçlı12. Sınıf
227Cevdet Bey Ve OğullarıOrhan Pamuk12. Sınıf
228Gün Olur Asra BedelCengiz Aytmatov12. Sınıf
229Kırmız ve SiyahStendal12. Sınıf
230Ustam ve BenElif Şafak12. Sınıf
231Suç ve cezaDostoveski12. Sınıf
232Anna KareninaTolstoy12. Sınıf
233MağaradakilerCemil Meriç12. Sınıf

 
ATATÜRK KÖŞESİ    
AtaturkKosei   
   
LİNKLER    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
  
   
   
   
   
  
   
   
Tam Eğitim Bursu Başvurusu   Okulumuz   Dönem Sonu Dergisi
Öğretmen Başvurusu   Başarılarımız   Veli Bilgilendirme Kitapçığı
Karabük Milli Eğitim Müdürülüğü   Topluluklarımız   Mezunlar Derneği
TED Ankara Koleji Kütüphanesi   1964'ten Bugüne Okulumuz   Okunası Kitaplar
Araç Takip Sistemi   Haftasonu Kurslarımız   Faydalı Web Siteleri
Tanıtım Filmleri   TED Okullarımız   Hizmet Standartlarımız
    K12 Bütünlüğü    
         
TED Karabük Koleji © 2014 | Gizlilik Politikası  
TED KARABÜK KOLEJİ
Necatibey Caddesi No: 21 Yenişehir 78200 KARABÜK • T: (+90 370) 415 50 00 • F: (+90 370) 415 50 03 • tedkarabuk@gmail.com
vitamin
UlusalAjans
okuldadiyabet
TemizOkul